موضوعات
 • اخبار سایت
 • ماهیان گیاهخوار
 • ماهیان گوشتخوار
 • ماهیان همه چیزخوار
 • ماهیان آبشور
 • آموزش های پرورش ماهی
 • تصاویر ماهیان زینتی
 • ماهیان آب شیرین
 • آرشیو
  تبلیغات
  آمار سايت
  کاربران آنلاین: 1
  بازدید امروز: 179
  بازدید دیروز: 145
  بازدید این ماه:1513
  ورودی از گوگل: 47661
  تعداد مطالب: 166
  تعداد دیدگاه ها: 0

  برترين مطالب
  تبلیغات
  مطالب تصادفی
  آخرین مطالب ارسالی
  تبلیغات متنی

  ماهی گلدفیش


  خانواده ماهی های طلایی یا گلدفیش از تنوع رنگ بدن و نیز گوناگونی شکل باله و اندام و فرم بدن زیادی برخوردار بوده و این امر سبب شده این ماهی بتواند توجه غالب ماهی دوستان و آکواریوم داران را به خود جلب کند و تا حد زیادی میتوان گفت که هر آکواریوم داری تجربه خرید و نگهداری از ماهی گلدفیش یا طلایی را لااقل برای مدت کوتاهی هم شده داشته و از زندگی و رفتار این ماهی زیبا لذت برده است.

   

  نگهداری و پرورش و تکثیر ماهی طلایی یا گلدفیش بسیار آسان است و علت این امر را باید در خصوصیات خاص این ماهی در مقاومت به شرایط سخت و قابلیت تطبیق پذیری بسیار خوب با شرایط زیستی متفاوت دانست.

   

  این توانایی ماهی در زیستن سبب شده هر روزه تعداد علاقمندان به ماهی گلدفیش یا طلایی بیشتر شده و موفقیت در تکثیر و پرورش و نگهداری ماهی گلدفیش سبب دلگرمی و لذت بیش از پیش در بین ماهی دوستان و آکواریوم داران شده است . 

  از طرف دیگر توانائیها و دانش علم ژنتیک در پرورش ماهی گلدفیش یا طلایی به کار رفته و سبب شده همه ساله نژادها و گونه های جدیدی از ماهی طلایی یا گلدفیش تولید و به علاقمندان ارائه شود. 

  تنها تعداد معدودی از بیش از ۱۰۰ نوع ماهی طلایی یا گلدفیش موجود در دنیا به ایران انتقال یافته و تکثیر شده اند و زمینه گسترده ای که در این خصوص پیش روی آکواریومداران است میتواند بستر مناسبی برای علاقمندی بیشتر و نیز کسب و کار مربوطه را در این زمینه فراهم کند. 

  ماهی طلایی یا گلدفیش همواره در جستجوی غذاست و گویی اشتهای سیری ناپذیر این ماهی او را همواره به تحرک و جستجوی غذا وا میدارد و شکل یدن و باله زیبای ان در این تلاش مداوم جلوه گر بوده و سبب جلب توجه و رضایت نگهدارندگان ماهی گلدفیش در آکواریوم میشود. 

  ماهی طلایی همواره در پیش چشم ما و مشتاق برای دریافت غذا از ما در آکواریوم بوده و بیش از هر ماهی دیگری خود را به ما نشان میدهد. 

  از آنجائیکه ماهی طلایی یا گلدفیش همه چیز خوار است میتوان با هر نوع غذایی آن را نگهداری و پرورش داد و در این خصوص یعنی تغذیه به هیچ وجه سخت گیر و بهانه گیر نیست . 

  ماهی طلایی یا گلدفیش را میتوان با ماهیان زیادی از انواع ماهی های زینتی آکواریوم آب شیرین نگهداری کرده و ترکیب چشم نوازی را در آکواریوم فراهم کرد. 

  ماهی گلدفیش یا ماهی طلایی از مقاومت و سازگاری زیادی نسبت به درجه حرارت های بالا و پایین آب برخوردار است اما باید توجه داشته باشیم که این تغییرات دمایی آب از دامنه زیادی برخوردار نبوده و هر گونه تغییر دمای زیستی برای ماهی گلدفیش یا طلایی به صورت تدریجی و محدود باشد. 

  در تغییرات تدریجی دمای آب ، ماهی طلایی یا گلدفیش قادر است در زیر لایه های یخ در استخرهای خاکی پرورش این ماهی و در دمایی نزدیک به یخ زدن آب زنده بماند ( در حالت خواب و زمستان گذرانی گلدفیش ) و در مقابل در تابستان که دمای آب به بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد می رسد فعالیت ماهی طلایی یا گلدفیش به اوج خود رسیده و از رشد و تغذیه بیشتری برخوردار میشود.

  در زمانی که که ماهی طلایی یا گلدفیش در شرایط زیستی طبیعی و تحت تغییرات دمایی مربوط به آن نگهداری میشود به مانند مواردی که این ماهی در استخرهای هوای آزاد پرورش داده میشود با تغییرات دمایی آب فعالیت ماهی نیز دچار تغییر شده و با آن تنظیم میشود به طوری که در اواخر زمستان با گرم شدن تدریجی آب ، این ماهی از حالت بی حرکتی یا خواب در آب خارج شده و به جستجوی غذا و فعالیت در محیط می پردازد و در طول ماه های بهار با گرمتر شدن تدریجی هوا فعالیش به اوج رسیده و با مناسب بودن شرایط هوایی و نوری به تولید مثل میپردازد و در طول ماه های تابستان به رشد و تغذیه پرداخته و با سرد شدن تدریجی هوا در طول ماه های پاییز از فعالبت ماهی طلایی یا گلدفیش کاسته شده و نهایتا در زمستان با کاهش زیاد دمای آب به حالت بی حرکتی و سکون می رسد.
  در طول ماه های سرد سال که در طبیعت این ماهی تغذیه نمیکند باید از اندوخته غذایی در بافتهای بدنش استفاده کند و طبعا مقدار کمی کاهش وزن می یابد که بسته به شدت سرما یا طول آن میتواند تا ۱۰ الی بیست درصد از وزن بدن ماهی در طول دوره زمستان گذرانی کاسته شود.
  در آکوارویم به دلیلی ثبات شرایط نگهداری از نظر دما و تغذیه و شرایط زیستی لازم ، این ماهی دائما در حال فعالیت بوده و دوره استراحتی در زندگی آن دیده نمیشود. 

  ماهی طلایی یا گلدفیش به دلیل تحرک بالایی که دارد و ان را بیشتر در زمینه یافتن غذا در بستر آکواریوم سپری میکند و به دلیلی پرخوری بیش از اندازه و در نتیجه داشتن فضولات و پس مانده های غذایی بیشتر ممکن است سبب کثیفی زودرس یا کدری آب آکواریوم شود که در این خصوص کاشتن چند گیاه مناسب نظیر والزنریا و نیز بهر مندی از فیلتر مناسب داخلی یا خارجی میتواند به بهبود کیفیت اب آکواریوم و نگهداری ان در حد مناسب کمک شایانی بنماید. 

  اگر چه ماهی طلایی یا گلدفیش در مقابل بیماری ها و امراض از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است اما باید توجه داشته باشیم که نگهداشتن شرایط زیستی ماهی طلایی یا گلدفیش در آکواریوم در حد مطلوب میتواند ضامن سلامت و طول عمر این ماهی باشد که از جمله موارد مهم در این خصوص سیستم هوادهی مناسب برای آکواریوم ماهی طلایی یا گلدفیش است تا نیازمندی زیاد این ماهی به اکسیژن را به خوبی فراهنم کند. 

  در اکواریوم ماهی های طلایی یا گلدفیش باید از نگهداری ماهی هایی که میتوانند به باله ماهی گلدفیش آسیب برسانند یا به طور مداوم با اذیت کردن ان سبب رنج و نهایت بیماری آن شوند پرهیز کرد.

  حجم :
  پسورد : برای راحتی شما ندارد
  ارسال توسط : مدیر سایت | در تاریخ : ۸ فروردین , ۱۳۹۳ | دیدگاه: بدون دیدگاه