موضوعات
 • اخبار سایت
 • ماهیان گیاهخوار
 • ماهیان گوشتخوار
 • ماهیان همه چیزخوار
 • ماهیان آبشور
 • آموزش های پرورش ماهی
 • تصاویر ماهیان زینتی
 • ماهیان آب شیرین
 • آرشیو
  تبلیغات
  آمار سايت
  کاربران آنلاین: 1
  بازدید امروز: 179
  بازدید دیروز: 145
  بازدید این ماه:1513
  ورودی از گوگل: 47661
  تعداد مطالب: 166
  تعداد دیدگاه ها: 0

  برترين مطالب
  تبلیغات
  مطالب تصادفی
  آخرین مطالب ارسالی
  تبلیغات متنی

  معرفی داروهای مورد استفاده جهت درمان امراض ماهی گوپی


  معرفی داروهای مورد استفاده جهت درمان امراض ماهی گوپی

  برگردان: احمد نصرتی موفق

  منبع:

  http://www.guppydesigner.com/

   

   

  Bayer Baytril

  ماده موثر این دارو، enrofloxacin می باشد. این دارو متعلق به دسته آنتی بیوتیک های فلوروکینولون( fluoroquinolone ) که شامل enrofloxacin می شود می باشد. مشابه این دارو در مصارف انسانی سیپروفلوکساسین (  ciprofloxacin) و بسیاری دیگر از داروها است. این داروها در برابر بسیاری از انواع باکتری ها از جمله سودوموناس Pseudomonas فعال است. انروفلوکساسین در مقابل باکتری های گرم-منفی بسیار عالی و در مقابل برخی باکتری های گرم-مثبت و مایکوپلاسماها به خوبی عمل می کند و جزو آنتی باکتریال های با طیف وسیع شناخته می شود.. ظاهرا از بای تریل به طور گسترده در مزارع مرغ برای مبارزه با عفونت های باکتریایی استفاده می شود و نگرانی از این است که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک موجود در مواد تشکیل دهنده فعال بای تریل به بدن انسان منتقل شود. بای تریل تقریبا مشابه به سیپروفلوکساسین (Cipro) ، دارویی که مورد استفاده در درمان سیاه زخم و دیگر بیماری های جدی در انسان است می باشد.
  شواهد نقلی از علاقمندان به ماهی کویی نشان می دهد که این دارو به تدریج اثر خود را به دلیل مقاومت ماهی در برابر دارو از دست می دهد.
  طریقه عمل
  انروفلوکساسین وارد خون شده و همچنین در سراسر سلول های بدن ماهی توسط خود سلول های ایمنی (ماکروفاژها و نوتروفیل ها) توزیع می شود. هنگامی که این دارو به عفونت ها می رسد، باکتری ها را توسط مختل کردن و از بین بردن DNA نابود می کند. بدون DNA ، تمامی اعمال سلولی باکتری متوقف می شود.

  DNA ماهی شکل متفاوتی داشته و تحت تاثیر دارو قرار نمی گیرد.

  موثر بر علیه
  باکتری های گرم منفی و برخی از باکتریهای گرم مثبت است. به خصوص موثر بر علیه سودوموناس.
  درمان با رژیم بای تریل به طور معمول با یک-دوز درمانی موثر است. در ماهی های بزرگتر معمولا تزریق صورت می گیرد.

  از کجا تهیه کنیم؟
  بایر بایتریل در قالب قرص های ۵٫۷ میلی گرمی، ۲۲٫۷ میلی گرمی، ۶۸ میلی گرمی و ۱۳۶ میلی گرمی با نسخه دامپزشک قابل دریافت است.
  بایتریل را می توان در دمای اتاق تا یک سال نگه داری کرد.

   

  Erythromycin (اریترومایسین)


  اریترومایسین در بین داروهای انسانی برای درمان عفونت های گرم مثبت افراد حساس به پنی سیلین استفاده می شود. این دارو دارای دامنه گسترده تر از پنی سیلین بوده اما اثر بسیار محدودی در برابر باکتریهای گرم منفی دارد.

  در ادبیات بیماری های ماهی ، اریترومایسین ، اغلب به عنوان یکی از داروهایی است که باکتری ها در برابر آن  مقاومت خود را افزایش می دهند.

  طریقه عمل

  اریترومایسین به ریبوزوم متصل می شود و در سنتز پروتئین  و از این رو در رشد باکتری دخالت می کند.

  در یک مطالعه انجام شده در چندین دانشگاه بلژیک ، مشخص شد که اریترومایسین nitrification را مهار می کند. خطر استفاده از این دارو مسمومیت ماهی با آمونیاک است.

  موثر بر علیه

  اریترومایسین در برابر اکثر باکتریهای گرم مثبت و به میزان بسیار محدودتری در برابر باکتریهای گرم منفی، موثر است.

  اریترومایسین در صنعت آبزی پروری در درمان بیماری باکتریایی کلیه (BKD) مورد استفاده قرار می گیرد؛ این بیماری یک بیماری سیستمیک از آزاد ماهیان بوده و منجر به مرگ و میر بالایی می شود. برخی طی یک  گمانه زنی بیماری کلیه در ماهی زینتی گرمسیری نیز ممکن است در نتیجه از همان نوع ، از باکتریهای آلوده آزاد ماهیان باشد.

  آب رفتن یا بیماری “لاغری” در گوپی ، یک بیماری اغلب موثر بر ماده ها پس از زایمان است که این بیماری برخلاف تصوری که می شد بیماری سل باشد ممکن است در نتیجه باکتری های داخلی باشد. شواهدی مبنی بر این است که اریترومایسین ممکن است علیه این بیماری موثر باشد.

  رژیم درمان

  اریترومایسین زمانی موثر ترین است که به آب خنثی یا کمی قلیایی اضافه شود. اسید دارو را تجزیه می کند.

  مصرف این دارو به صورت خوراکی موثرتر است. به این صورت که همراه با غذا به میزان ۴ گرم در کیلو مخلوط شود و به مدت ۱۰ روز به ماهی خورانده شود.

  همچنین می تواند در میگوی آب شور bioencapsulated شود ، یا به ناپلی میگوی آب شور و یا بزرگسالان. این موثرترین درمان است ، چرا که گوپی ها دارو را با غلظت بالایی مصرف می کنند.

  همچنین می توان دارو را با پ ژلاتین ترکیب کرده و به عنوان پولکی مصرف کرد. مخلوط ۴ گرم / کیلو غذا، به مدت ۱۰ روز.
  این دارو می تواند در خمیر غذای ماهی هم گنجانیده شود.

  از کجا تهیه کنیم؟

  اریترومایسین در داروهایی مخصوص ماهی ها ، از جمله Mardel Maracyn و قرص EM یافت می شود. اریترومایسین در داروخانه ها نیز موجود است، اما در بسیاری از کشورها، مانند کانادا، تنها از طریق دکتر تجویز می شود. این دارو به عنوان داروی ماهی در اینترنت نیز قابل دسترس است.

   

  حجم :
  پسورد : برای راحتی شما ندارد
  ارسال توسط : مدیر سایت | در تاریخ : ۱۴ فروردین , ۱۳۹۳ | دیدگاه: بدون دیدگاه