موضوعات
 • اخبار سایت
 • ماهیان گیاهخوار
 • ماهیان گوشتخوار
 • ماهیان همه چیزخوار
 • ماهیان آبشور
 • آموزش های پرورش ماهی
 • تصاویر ماهیان زینتی
 • ماهیان آب شیرین
 • آرشیو
  تبلیغات
  آمار سايت
  کاربران آنلاین: 1
  بازدید امروز: 179
  بازدید دیروز: 145
  بازدید این ماه:1513
  ورودی از گوگل: 47661
  تعداد مطالب: 166
  تعداد دیدگاه ها: 0

  برترين مطالب
  تبلیغات
  مطالب تصادفی
  آخرین مطالب ارسالی
  تبلیغات متنی

  هجده سوال در مورد گوپی


  هجده سوال در مورد گوپی

  سوال ۱: چه مقدار طول می کشد تا گوپی ها آماده تکثیر شوند ؟
  ماده ها طی سه ماه بالغ می شوند ،شاید در آب های گرم بلوغ زودتر صورت بگیرد.بلوغ جنسی نرها کمی زودتر صورت می گیرد.نرهای در حال پرورش بعد از چند هفته باله مخرجی شان نوک تیز میشود که به آن gonopodium می گویند.خیلی وقت ها یک نر نا مرغوب و با بدترین صفات ماده ها را باردار میکند،و تمام شانس موجود برای اصلاح نژاد را از بین می برد. این دلیل خوبی است نر ها و ماده ها را قبل از ظاهر شدن gonopodium جدا کنیم.

  سوال ۲: آیا گوپی من حامله است؟خال زایمانی(gravid spot) چیست ؟
  اگر ماده شما کنار نر هایی دیگری قرار گرفته باشد، آنگاه احتمال دارد حامله شده باشد. ماده های موجود در مغازه های آکواریومی معمولا حامله هستند . نشانه های حاملگی : شکم بزرگ و باد کرده، نمای جعبه مانند از جلو، و خال زایمانی تیره می باشد.به هنگام زایمان خال زیر شکم ماهی، شبیه شیشه زنگ زده می شود. بعضی اوقات در روزهای نزدیک به زایمان شما می توانید چشم های بچه های متولد نشده را شبیه نقطه های کوچک سیاه ببینید.

  سوال ۳: چه موقع گوپی من زایمان خواهد کرد؟
  تشخیص دقیقی وجود ندارد. شما باید همیشه چشمتان به ماهی باشد تا چه وقت شکمش بزرگتر یا خال زایمانی آن تیره تر خواهد شد،زیرا واقعا راه مطمئنی وجود ندارد. بعضی اوقات ماده ای که زایمانش نزدیک است به گوشه نشنی و انزوا علاقه پیدا میکند،اگر شما می دانید ماهی تان آخرین بار چه موقع زاییده است شما میتوانید انتظار زایمان دیگری را طی ۴ هفته ی آینده یا زمانی در همین حدود داشته باشید.

  سوال ۴: من چگونه باید بچه ها را نجات دهم؟
  بهترین راه، راه اندازی یک تانک مجزا با گیاهان طبیعی یا مصنوعی با یک فیلتر کوچک است. قبل از اینکه ماده بچه ها را رها کند آن را در تانک قرار دهید، تا بچه ها به هنگام به دنیا آمدن پوشش کافی برای مخفی شدن داشته باشند.ماده از آن جایی که بسیار گرسنه است، اغلب وقتی آن ها را ببیند مثل یک وعده غذایی می خورد.

  سوال ۵: چه طور و کی می توانم بگویم علایم جنسی ظاهر شده؟
  پاسخ این سوال،چه باور بکنید یا نه،در یک هفتگی است! فقط نگاه کنید ، ماده ها خال زایمانی دارند، از یک ذره بین و چراغ قوه استفاده کنید.حالا آن ها را جدا کنید ،اگر این سوال برایتان پیش آمد که یکی از گوپی نر است یا ماده آن را با نر ها نگه داری کنید. این را به خاطر داشته باشید تا زمانی که باله مخرجی نر ها نوک تیز نشده هیچ ضرورتی ندارد نر وماده را از هم جدا کنید. تا زمانی که gonopodium ظاهر نشده باشد نر نمی تواند ماده ها را باردار کند.
  سوال ۶: چطور می توانم مطمئن شوم پدر بچه ماهی ها کدام نر است؟
  این غیر ممکن است، به خاطر اینکه ماده میتواند اسپرم را به مدت ۴ ماه و بعضی اوقات ۸ ماه ذخیره کند و زایمان فقط از یک لقاح (فوق بارداری) صورت می گیرد (مگر اینکه یک ماده باکره خریده باشید ودر تانک شما حامله شده باشد). اگر ماده دوباره لقاح را سر وقت انجام دهد بچه ها خودش(خود لقاحی) را می زاید برای اینکه زایمان بعدی مال نر باشد اسپرم نر باید غلبه کند
  سوال ۶: چطور می توانم مطمئن شوم پدر بچه ماهی ها کدام نر است؟
  این غیر ممکن است، به خاطر اینکه ماده میتواند اسپرم را به مدت ۴ ماه و بعضی اوقات ۸ ماه ذخیره کند و زایمان فقط از یک لقاح (فوق بارداری) صورت می گیرد (مگر اینکه یک ماده باکره خریده باشید ودر تانک شما حامله شده باشد). اگر ماده دوباره لقاح را سر وقت انجام دهد بچه ها خودش(خود لقاحی) را می زاید برای اینکه زایمان بعدی مال نر باشد اسپرم نر باید غلبه کند

  سوال ۷: گوپی ها چه وقت رنگ دهی را شروع می کنند؟
  این فقط به ژنتیک ربط دارد. بعضی صفات زودتر از دیگری بروز می کنند. برای نمونه،بعضی ماهی های دم قرمزهیچ رنگ قرمزی را تا ۶ هفتگی نشان نمی دهند نژاد های مسکویی تا ۶ هفتگی اساسا رنگ های خود را نشان می دهند یا نرهای نیمه سیاه(HB) ساقه ی دمی شان در یک هفتگی سیاه می شود همچنین سرعت پیشرفت رنگ گیری متفاوت است. اگر بچه ها در آب سرد با تعویض آب کم و فقط با غذای خشک نگه داری شوند، بلوغ آن ها با سرعت کمتری انجام می شود.

  سوال ۸: چه زمانی مناسب است تا بچه ها را در کنار بزرگتر ها قرار داد؟
  بعضی ماهی بازان که می خواهند بچه ها را با حداکثر استعدادشان بزرگ کنند هرگز بچه ها را با بزرگتر ها مخلوط نمی کنند،به هر جهت، طی آزمایش هایی که به مدت طولانی انجام شده است ماهی های مسن تر نوعی فرمون (ماده شیمیایی)رها میکنند که از رشد بچه ماهی ها جلو گیری می کند. همچنین ماهی های بزرگ فضولات بیشتری نسبت به ماهی های جوان تولید میکنند. و معمولا رقابت کردن بچه ها با بزرگتر ها سخت می شود، غذا دهی بیشتر حقیقتا باعث پایین آمدن کیفیت آب می شود.
  چون جواب سوال با رعایت ایمنی بود،ولی شاید کسی بخواهد بداند چه وقت بچه ها می توانند در تانک ماهی های بزرگ جان سالم بدر ببرند. این سوال اشخاصی است که تانک مجزایی برای بالغ کردن بچه ها ندارند. فرض میکنیم در تانک هیچ ماهی گوشت خوار یا مهاجمی وجود ندارد،بچه ها می تواند در آن تانک با ماهی های بزرگتر زندگی کنند به شرط این که به اندازه کافی بزرگ شده باشند و به اندازه ای کوچک نباشند که آگاهانه به غذا تبدیل شوند،آن ها را با گوپی های بزرگ مقایسه کنید. با وجود تفاوت های رشدی هیچ سن مشخص شده ای وجود ندارد.

  سوال ۹: گوپی به چه نوع تانکی نیاز دارد؟
  بعضی اشخاص که گوپی را نمی شناسند فکر میکنند ۱ یا ۳ گالن)۴٫۵یا ۱۴ لیتر) آبکافی است در صورتی که این اشتباه است.
  گوپی بسیار فعال است و به فضا نیاز دارد، به علاوه فضای مناسب این امکان را برای شما به وجود می آورد که از دیدن رنگ های حیرت انگیز ماهی و با تمام درخشش استفاده کنید. گروهی متشکل از سه نر و دو ماده کمترین مقدار است،و برای همین تعداد نیز شما حداقل به تانکی با حجم ۴ تا ۵ گالن (۱۸ تا ۲۳ لیتر)نیاز دارید

  سوال ۱۰: نگهداری گوپی چقدر سرمایه می خواهد؟
  لازم نیست سرمایه زیادی برای راه اندازی تانک گوپی خرج کنید. همه ی چیزی که نیاز دارید شامل یک تانک (برای شروع من یک تانک ۱۰ یا ۲۰ گالنی (۴۵ یا ۹۰ لیتری)را پیشنهاد می کنم زیرا دوام بیشتری را نسبت به اشتباهاتی که در آکواریوم های کوچک اتفاق می افتد فراهم می کند)،یک فیلتر و در صورت امکان یک بخاری.بعضی اشخاص با خرید تانک و لوازم دسته دوم سود زیادی می کنند. یاد آوری می کنم تانک بزرگتر برای ماهی شما بهتر است، بنابراین بزرگترین سایزی را که می توانید تهیه کنید.

  سوال ۱۱: گوپی ها به چه گیاهان ودکوری نیاز دارند؟
  گوپی ها به گیاه و بستر شنی نیاز ندارند آن ها حتی به فیلتر های قوی نیز نیاز ندارند. از سوی دیگر فیلتر های جعبه ای درونی که با پمپ هوا کار کند هم برای فیلتر بیولوژیکی و مکانیکی مناسب است و هم برای هوا دهی(برای تانک ۵ تا ۱۰ گالن) شما میتوانید فیلتر را از زغال چوب پر کرده وبرای سنگین شدن آن در کفش سنگ مرمر بریزید. طرف بیرنی کف تانک را با یک رنگ تیره، رنگ کنید(مشکی انتخاب خوبی است). این کار یک سطح صاف و عرصه ای بدون سنگ های ریز که فضولات را جمع کند یا مانع از بازیابی غذا هایی که شما برای گوپی هایتان می ریزید را برای گوپی هایتان فراهم می کند.همچنین سطح صاف برای استراحت شبانگاهی گوپی بسیار مناسب تر از بستر سنگی است! این تمیز ترین راه نگه داری گوپی ها است.

  سوال ۱۲: چند وقت پس از راه اندازی آکواریوم می توانم ماهی اضافه کنم؟
  در یک آکواریوم ۶ هفته طول می کشد تا چرخه ای سالم و امن برای انواع ماهی ها ایجاد شود.اگر شما ماهی ای را برای شروع چرخه انتخاب کرده اید راه هایی وجود دارد که جان سالم به در ببرد: اضافه کردن مکمل های باکتریایی چرخه، هوا دهی زیاد(تلاطم در سطح آب)و سیفون آب روزانه به مقدار ۱۰ تا ۲۰ درصد از طریق مکش . ابتدا تعدادی ماهی ارزان قیمت اضافه کنید و کم کم تعداد ماهی ها را افزایش دهید. همچنین شما می توانید چرخه ی بدون ماهی(fishless) را انتخاب کنید که می تواند جان اولین ماهی های شما را نجات دهد.

  سوال ۱۳: از چه نوع فیلتری باید استفاده کنم؟
  یک تانک ۱۰ گالنی(۴۵ لیتری)می تواند یک فیلتری جعبه ای بزرگ یا یک فیلتر خارجی برقی داشته باشد، و هر تانک بزرگتر از ۱۰ گالون نیازمند یک فیلتر برقی است . فیلتر پیشنهادی من Aqua Clear است . یک Aqua Clear کوچک برای ۱۰ گالنی و ۱۵۰ آن برای تانک ۱۵ یا ۲۰ گالنی (۶۸ یا ۹۰ لیتری) مناسب است. نیازی نیست که مدیای فیلتر را به طور مداوم تعویض کنید،اسفنج ها را چند سال یک بار(فقط با آب تانک بشورید)،ذغال به عنوان مدایا ضروری نیست. اگر میتوانید از یک سنگ هوا نیز به همراه فیلتر برقی استفاده کنید. آن ها به مقدار زیادی هوادهی انجام می دهند البته هوادهی بیشتر بهتر است.
  من استفاده از فیلتر زیر شنی را برای تانک گوپی ها پیشنهاد نمی کنم، وقتی شما آن ها را تمیز می کنید مشکلاتی برایتان به وجود خواهند آورد، آن ها واقعا برای تمیز کردن آکواریوم کافی نیستند.به هر حال هنگامی که من از فیلتر زیر شنی استفاده کردم ماهی ها در موقیعیت فوق مرگ قرار گرفتند.

  سوال ۱۴: چند وقت یکبار فیلتر را تمیز کنم و بهترین راه چیست؟
  فیلتر های درونی جعبه ای می بایست وقتی تمیز شوند که ابریشم موجود در آن ها تماما شروع به قهوه ای شدن می کند. این بستگی دارید به تعداد ماهی های شما در واحد گالن و اینکه نگه داری از تانک به چه صورت انجام می گیرد، ولی نباید بیشتر از هفته ای یک بار تمیز شود
  من با این راه فیلتر هایم را تمیز می کنم:فیلتر را بیرون می آورم و مقدار زیادی از ابریشم آن را تعویض می کنم،با دقت بخشی از ابریشم کار کرده را بین ابریشم های نو قرار می دهم تا مقدار زیادی از باکتری های مفید را حفظ کنم و در تشکیل کلونی در مدایا جدید کمک کنم. این بهترین راه برای نگه داشتن باکتری های چرخه است که آمویناک حاصل از مواد دفعی ماهی ها بر طرف میکنند. اگر شما از زغال اکتیو یا زغال چوب در آکواریوم استفاده میکنید می بایست آن را با آب آکواریوم بشورید(کلر موجود در آب شیر باکتری ها را می کشد)و آن ها را هر ماه تعویض کنید.
  مدایا فیلتر برقی هر هفته باید شسته شده و هر ماه به صورت کامل تعویض شوند، از تماس آن ها با آب کلر دار خوداری کنید.

  سوال ۱۵: آبا من به بخاری نیاز دارم؟
  بخاری ها گران قیمت هستند،بنابراین این یک سوال رایج است معمولا جواب بله است. یک گوپی می بایست با درجه حرارتی با میانگین ۷۰ درجه فارنهایت(۲۱ درجه سانتی گراد) نگه داری شود. اگر شب ها دما بیشتر از ۴ درجه کم می شود من به شما پیشنهاد می کنم از یک بخاری استفاده کنید. پایین آمدن شدید دما استرس زا است و میتواند در نهایت مشکلاتی مثل ایک(سفیدک)به وجود آورد. اگر برای مثال دمای تانک شما در روز ۸۲ درجه فارنهایت(۲۸ درجه سانتی گراد)(خیلی گرم) باشد و دما در شب تا ۷۶ درجه فارنهایت(۲۴ درجه سانتی گراد) پایین می آید،شما باید مطمئن شوید دما بیشتر از ۳ درجه پایین نمی آید در غیر این صورت باید از بخاری تان استفاده کنید.

  سوال ۱۶: چند وقت یکبار باید به ماهی هایم غذا بدهم؟
  بچه ها باید روزانه چند نوبت غذا دهی شوند.برای رشد بهتر سعی کنید آن ها را با غذای زنده تغذیه کنید
  به بزرگتر ها باید کمتر غذا داده شود،با رژیمی که کمترین مقدار چربی را داشته باشد. دو یا سه بار غذا دهی در روز برای گوپی بالغ کافی است و غذادهی ها باید نسبتا کم باشد.

  سوال ۱۷: آیا من می توانم گوپی هایم را بفروشم؟
  تعدادی از ماهی فروشی ها ماهی های شما را می خرند با این وجود تعدادی نیز این کار را نمی کنند.
  پرورش گوپی با این قصد فکر خوبی نیست،برای اینکه شما فقط یک سوم مبلغ ماهی را دریافت می کنید و آن ها می بایست کاملا به بلوغ رسیده باشند. به همین علت معمولا ارزش این را ندارد که هزینه و تلاشی برای پرورش گوپی انجام شود. با این وجود اگر شما فضای کافی برای پرورش گوپی دارید ، ماهی های اضافه خود را بفروشید و یا در درجه اول با وسایلی که می تواند هزینه پرورش گوپی ها را جبران کند معامله کنید.

  سوال ۱۸:چه ماهی هایی را می توانم با گوپی نگه داری کنم؟
  ماهی های صلح جوی دیگری که تحمل زندگی در محیط تانک گوپی ها را دارند.برای مثال اگر سختی آب شما بالا است که گوپی ها این را دوست دارند نمی توانید از خانواده تترا یا گونه ها ی آب های نرم استفاده کنید. اگر شما از نمک در تانک گوپی استفاده می کنید ماهی هایی را انتخاب کنید که از این شرایط لذت می برند یا می توانند این شرایط را تحمل کنند.واقعا می توان کریدوراس ها را در زمره تمیز کنندگان غذا های ناخواسته می توان با گوپی ها نگه داری کرد. من فهمیدم که نمک بر روی آن ها تاثیر ندارد. همچنین زنده زا های دیگری مثل مولی ها و پلاتی ها نیز به خوبی با گوپی ها نگه داری می شوند. هرگز ماهی های پرخاشجو مثل بتا ها که ممکن است علاقه داشته باشند به گوپی ها حمله کنند را با آن ها نگه داری نکنید. گوپی ها حقیقتا با گونه های دیگر جفت نمی خورند، اما گوپی های اهلی با گوپی های وحشی جفت می خورند.
  بهترین حالت گوپی ها در تانک های مخصوصشان نمایان می شود چون نرها به دلیل سایز بدن ودم کشید از ماهی های دیگر کندتر شنا می کنند نمی توانند برای غذا با ماهی های دیگر رقابت کنند و اغلب مورد پرخاشگری گونه های دیگر قرار می گیرند. هر وقت ماهی جدیدی (گوپی یا ماهی دیگر پس از طی کردن دوره قرنطینه) به تانک اضافه کردید ببینید آیا دعوایی صورت می گیرد یا نه.

  حجم :
  پسورد : برای راحتی شما ندارد
  ارسال توسط : مدیر سایت | در تاریخ : ۱۴ فروردین , ۱۳۹۳ | دیدگاه: بدون دیدگاه