موضوعات
 • اخبار سایت
 • ماهیان گیاهخوار
 • ماهیان گوشتخوار
 • ماهیان همه چیزخوار
 • ماهیان آبشور
 • آموزش های پرورش ماهی
 • تصاویر ماهیان زینتی
 • ماهیان آب شیرین
 • آرشیو
  تبلیغات
  آمار سايت
  کاربران آنلاین: 2
  بازدید امروز: 185
  بازدید دیروز: 387
  بازدید این ماه:1935
  ورودی از گوگل: 49209
  تعداد مطالب: 166
  تعداد دیدگاه ها: 0

  برترين مطالب
  تبلیغات
  مطالب تصادفی
  آخرین مطالب ارسالی
  تبلیغات متنی

  کوی در اکواریوم های خانگی(شرایط و احتیاجات قسمت پنجم)


  نگهداری از ماهی های کوی در اکواریوم های خانگی همواره نیازمند رسیدگی های خاصی است که یک نگهدارنده حرفه ای کوی باید به انها دقت کند. مهم ترین عاملی که در یک تانک ماهیان کوی می توان به ان توجه کرد غذادهی است. غذادهی و شکل و مقدار ان تاثیر زیادی بر تمام بخش های اکواریوم شما می گذارد. در ادامه با کوی ایران همراه باشید تا بشکل تخصصی تر به اصول غذادهی در ماهیان کوی بپردازیم.

   

   

   

   

   

   

  هرچند در مطالب گذشته از سری مطالب کوی در اکواریوم های خانگی توضیحاتی در مورد نحوه غذادهی به ماهیان کوی برای شما داده شد ولی بنا به در خواست های زیاد شما دوستاران ماهی کوی مطلبی تخصصی تر و جامع تر در مورد غذادهی به ماهیان کوی نوشته شد تا پاسخگوی نیاز های شما عزیزان باشد.

  ماهیان کوی در حالت کلی دارای عادات تغذیه ای بخصوصی هستند. این ماهیان هنگامی که در برکه های مخصوص نگهداری می شوند جای جای برکه را برای یافتن غذا بررسی می کنند. در برکه ها انها علاوه بر غذای دستی که به انها داده می شود از جلبک ها و پلانکتون های گیاهی و جانوری موجود در اب استفاده می کنند. ولی شرایط در اکواریوم متفاوت است. در اکواریوم فضا به اندازه ی برکه بزرگ نیست و سیستم های موجود در اکواریوم از جمله فیلتر ها اب را همیشه شفاف نگاه می دارند و همچنین تعویض های دوره ای اب در اکواریوم که جزوه کار های اولیه یک اکواریوم است باعث عدم رشد جلبک ها و پلانکتون در اکواریوم می شود که یکی از منابع اصلی غذای ماهی کوی در برکه ها است. با توجه به انچه گفته شد ماهی کوی در اکواریوم همیشه در حال جستجو برای غذا دیده می شود. هرچند کوی ها همیشه آماده ی غذا خوردن هستند ولی هرگز نباید بیش از اندازه به انها غذادهی کرد.

  شناخت ماهی کوی کوی

  برای غذادهی درست به ماهیان کوی باید ابتدا اطلاعات مخثصری در مورد آناتومی و ساختار بدنی ماهیانتان داشته باشید. ماهی کوی همانند دیگر ماهیان موجودی خونسرد هستند. موجودات خونسرد موجوداتی هستند که برعکس انسان دمای بدنشان تحت تاثیر دمای محیط است در نتیجه در زمستان دمای بدن انها پایین تر از تابستان است. این تغییرات دمایی در ارتباط مستقیم با مقدار فعالیت ماهی ها و مقدار غذایی که به انها داده می شود می باشد. ماهیان در فصول سرد وقتی دما پایین می اید فعالیت کمی دارند و غذا کم می خورند ولی در تابستان شرایط کاملا برعکس است. هرچند ماهی های کوی در اکواریوم تحت تاثیر تعییرات شدید دمایی نیست ولی طبق یافته های علمی انها می توانند فصول را بر اساس طول روز درک کنند. در حالت کلی توصیه اکید بر این است که در فصول سرد غذادهی را کمتر کنید و از غذا های با پروتیین بالا استفاده کنید که زود جذب هستند و در تابستان از غذاهای مخصوص رشد استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

  نکته دوم در مورد ماهی کوی گیاهخوار بودن این ماهیان دوست داشتی است. گیاهخوار بودن بدین معناست که ماهی بیشتر انرژی مورد نیاز خود را از کربوهیدرات تامین می کند. به همین دلیل ماهی کوی دارای روده های طویلی نسبت به ماهیان گوشتخوار است تا بتواند بهتر و راحت تر غذا های دارای کربوهیدارت زیاد را هضم کند. اما مشکل این جاست که اگر جیره غذایی ماهیان کوی بالانس نباشد ممکن است باعث اسیب های جدی به دستگاه گوراش ماهی شود که به سختی قابل درمان هستند. نکته دیگر که در مورد دستگاه گوراش ماهی کوی مطرح است امکان اسیب های انگلی به خاطر طویل بودن روده ها زیاد است. اما یک را ساده برای جلوگیری از تمام این مشکلات وجود دارد و ان هم استفاده از غذا های بلانس شده و تولید شده توسط کمپانی های معتبر و با سابقه است. همچنین ترکیبات دست سازی نیز وجود دارد که در ادامه انها را نیز برای شما شرح خواهم داد.

  ترکیبات غذایی

  تا اینجا در مورد اینکه غذا باید با کیفیت باشد زیاد سخن گفته شد ولی یک غذای خوب چه ترکیباتی دارد و نسبت ترکیبات انها چگونه است؟ یک غذای مناسب برای ماهی کوی باید دارای ترکیبی پایدار و مناسب از انواع مواد مورد نیاز باشد. یک غذای مناسب تجاری باید نه تنها انرژی مورد نیاز ماهی بلکه تمامی احتیاجات ماهی به مواد معدنی و پزوتیین و اسیدهای چرب را تامین کند. غذاهای تجاری امروزه تخصصی تر شده اند و دارای ترکیبات و مشخصات ویژه ای هستند. اکثر غذا های ماهی کوی که امروزه تولید می شوند در چهار گروه اصلی قرار می گیرند.

  ۱. غذاهای پایه یا روزانه

  ۲. غذاهای رنگدانه

  ۳. غذاهای رشد

  ۴.غداهای زمستانه یا فصول سرد

  هر کدام از این غذا ها همان طور که از نامشان پیداست کاری انجام می دهند که بر اساس ترکیبات موجود در انها امکان پذیر شده است. مثلا غذا های رنگدانه دارای مقادیر بالای میگو و جلبک سپیرولینا هستند که با داشتن بتا کاروتن فراوان سبب افزایش رنگ در ماهی ها می شود. غذاهای زمستانه هم دارای مقدار زیادی از ترکیبات جوانه گندم هستند که با مقدار کم انرژی زیادی برای ماهی ها تولید می کند.

  حجم :
  پسورد : برای راحتی شما ندارد
  موضوع : ماهی کوی
  ارسال توسط : مدیر سایت | در تاریخ : ۲۲ فروردین , ۱۳۹۳ | دیدگاه: بدون دیدگاه