موضوعات
 • اخبار سایت
 • ماهیان گیاهخوار
 • ماهیان گوشتخوار
 • ماهیان همه چیزخوار
 • ماهیان آبشور
 • آموزش های پرورش ماهی
 • تصاویر ماهیان زینتی
 • ماهیان آب شیرین
 • آرشیو
  تبلیغات
  آمار سايت
  کاربران آنلاین: 1
  بازدید امروز: 175
  بازدید دیروز: 387
  بازدید این ماه:1932
  ورودی از گوگل: 49208
  تعداد مطالب: 166
  تعداد دیدگاه ها: 0

  برترين مطالب
  تبلیغات
  مطالب تصادفی
  آخرین مطالب ارسالی
  تبلیغات متنی

  ماهیان و موجودات همزیست با کوی(قسمت سوم)


  در ادامه سری مطالب ماهیان و موجودات همزیست با کوی اینبار می خواهیم به سراغ ماهیان و موجوداتی به رویم که مستقیما از رودخانه ها صید می شوند. در این مطلب و مطالب اینده شما را با شیوه های صید و حمل زنده ماهیان از رودخانه ها تا برکه و اکواریوم اشنا خواهم کرد و شیوه های ضد عفونی و معرفی ماهیان جدید رودخانه ای را به برکه یا اکواریوم را به شما خواهم اموخت و همچنین به معرفی گونه های موجود در رودخانه های کشور نیز پرداخته خواهد شد. امیدوارم این سری مطالب به زیباتر کردن برکه ها و اکواریوم های شما دوستاران کوی کمک کند.

   

   

   

   

   

   

  با توجه به این که اکثر ماهین اکواریومی اب شیرین در ابتدا مستقیما از رودخانه ها و برکه های طبیعی به اکواریوم ها و برکه ها امدند ولی اکثر انها در ابتدا ماهیان زیبایی نبودند و نژاد گیری ها و اصلاحات ژنی که توسط انسان صورت گرفت انها را به ماهیان زیبای امروزی مبدل کرد. حال سوال اینجاست که چرا در حالیکه ماهیان زینتی موجود از اجداد خود در رودخانه ها زیبا تر هستند ما باید از ماهیان رودخانه ای با تناسب رنگی کمتر استفاده کنیم؟  در جواب این سوالمی توان به چندین مورد اشاره کرد که به ۴ مورد اشاره می کنیم:
  ۱. نژادگیری و تولید نژاد های جدید : در برخی از موارد امیزش گونه های جدید با گونه های اصلی باعث خلق موجوداتی با ترکیب رنگ متفاوت حالت های بدنی مختلف میشود.
  ۲. ایجاد تنوع: ماهیان رودخانه و حتی ماهیان پرورشی دارای اشکال مختلف شنا و حرکات هستند که با ماهیان زینتی متفاوت است و می تواند تنوع و زیبایی را به تانک و برکه شما اضافه کند.مانند خانواده ماهیان استروژن و استرلت (Sterlet & sturgeon)
  ۳. تولید غذای زنده: برخی از گونه های کوچک مثل ماهیان زنده زا برای تامین غذای زنده برای دیگر گونه ها استفاده می شوند.

   

  . برطرف کردن برخی از مشکلات برکه و اکواریوم: اکواریوم و برکه ها معمولا در خطر بروز مشکلاتی هستند که بر طرف کردن انها به صورت عادی نیازمند صرف وقت و هزینه زیادی است و همچنین به ماهیان نیز استرس وارد خواهد کرد. از مشکلات می توان به حمله جلبک ها و گیاهان (مثل گیاه ازولا) در برکه ها اشاره کرد که با کمک ماهی امور می توان ان را اصلاح کرد و یا مشکل باقی مانده مواد غذایی که می توان انرا به کمک ماهیان خانواده لوچ یا ماهی تنچبر طرف کرد.
  حال که با دلایل نگهداری از ماهیان رودخانه ای اشنا شدید نوبت به این می رسد تا در مورد شیوه های شکار زنده این ماهیان از طبیعت و مراحل ضدعفونی و قرنطینه این ماهیان بپردازیم. در ادامه این مطلب شیوه های شکار را توضیح خواهم داد و بخش ها دیگر به تناوب برای شما اماده خواهد شد.
  ۱. شکار به کمک و تور و قلاب:
  این نوع شکار که معمولا برای صید خوراکی ماهیان کاریرد دارد می تواند گاهی هم برای شکار ماهیان به صورت زنده نیز به کار رود. برای انجام این کار و پس از شکار باید به چند نکته توجه کرد. در صید با قلاب باید توجه کرد که تنها ماهیانی را که قلاب در سطوح کناری و پایینی دهان انها گیر کرده است را می توانید برای نگهداری برداشت زیرا در صورت فرو رفتن قلاب در سقف دهان اسیب به ماهی جدی است و ماهی قبل از رسیدن به مراحل قرنطینه از بین خواهد رفت. در شکار با تور ماهیگیری نیز چون ماهی در تور گیر می افتد و امکان خفگی و مرگ ان وجود دارد بهتر است از رها کردن طولانی مدت تور در داخل اب خوداری کنید و هر ۱۵ دقیقه تور خود را چک کنید.

  ۲. صید به روش تله گذاری:
  در این روش هدف اصلی این است که با قرار دادن غذا در داخل یک تله و کشاندن ماهی به داخل تله ان را زنده صید کرد. در این روش ماهیان با کمترین اسیب ممکن و کمترین استرس صید خواهند شد. روش های مختلفی برای تله گذاری وجود دارد که ۲ روش را برای شما توضیح خواهم داد البته در این روش ابتکار هم نقش مهمی دارد و می توان با شرایط و لوازم موجود روش های جدیدی را نیز برای تله گذاری ابداع کرد.
  ۱. استفاده از مکعب توری درب دار:
  در این روش از یک چهار چوب چوبی یا فلزی استفاده می شود که داری یک درب متحرک است و دیواره های ان با استفاده از تور پوشیده می شود که اندازه سوراح های توری متناسب با اندازه ماهی مورد نظر قابل تغییر است. شیوه کار این است که یک طعمه در کف مکعب قرار می گیرد و ماهیان برای خوردن ان هجوم خواهند اورد ولی چون درب متحرک تنها راه ورو و خروج است ماهیان مجبور اند از ان وارد شوند بعد از  گذشت نیم ساعت می توان درب را با کشیدن طنابی که به ان متصل کرده ایم ببندیم (درب حتما باید به داخل باز شود تا به توان ان را به راحتی با با کشیدن طناب بست) و مکعب را همراه با ماهیان از اب خارج کنیم.

  اشکال دیگر:

  ۲. استفاده از ظروف پلاستیکی نوشدنی ها:
  این روش که بیشتر برای شکار ماهیان کوچک کاربرد دارد داری شیوه ی کاری مانند مکعب توری است. در این روش ابتدا شیشه ۱/۵ لیتری را از یک سوم بالایی کاملا برش می دهیم و به صورت برعکس در داخل قسمت دیگر شیشه پلاستیکی قرار میدهیم. قبل از انجام این کار طعمه باید در داخل شیشه قرار گیرد. سپس قسمت بریده شده را به شکل گفته شده به هم می چسبانیم و دور شیشه نیز یک طناب برای بالا کشیدن شیشه قرار می دهیم. با قرار گرفتن شیشه در اب ماهیان به غذا جذب شده و برای خوردن وارد می شوند و می توان بعد از نیم ساعت ماهیان را همراه با شیشه از اب بیرون کشید.

   

   

  حجم :
  پسورد : برای راحتی شما ندارد
  موضوع : ماهی کوی
  ارسال توسط : مدیر سایت | در تاریخ : ۲۲ فروردین , ۱۳۹۳ | دیدگاه: بدون دیدگاه