موضوعات
 • اخبار سایت
 • ماهیان گیاهخوار
 • ماهیان گوشتخوار
 • ماهیان همه چیزخوار
 • ماهیان آبشور
 • آموزش های پرورش ماهی
 • تصاویر ماهیان زینتی
 • ماهیان آب شیرین
 • آرشیو
  تبلیغات
  آمار سايت
  کاربران آنلاین: 2
  بازدید امروز: 171
  بازدید دیروز: 145
  بازدید این ماه:1510
  ورودی از گوگل: 47659
  تعداد مطالب: 166
  تعداد دیدگاه ها: 0

  برترين مطالب
  تبلیغات
  مطالب تصادفی
  آخرین مطالب ارسالی
  تبلیغات متنی

  راه اندازی آکواریوم آبشور


  معمولا” ماهی هائی که برای نگهداری در یک آکواریوم آب شور انتخاب میشوند بدلیل تنوع بسیاری که درگونه ها ی جزایر مرجانی وجود دارد مربوط به این مناطق هستند .

  جزایر مرجانی از با ثبات ترین مناطق در کره زمین است که به لحاظ دما و شرایط شیمیائی آب کمترین تغییر را دارد .

  این موضوع اکوسیستم این مناطق را شدیدا” تحت تاثیر قرار داده به نحوی که چنانچه در آکواریوم آب شور خود از گونه ساکن این منطقه استفاده می کنید باید شرایط آب را از لحاظ شیمیائی ، باکتریائی و دما شدیدا” کنترل کنید .

  بطورکلی و به اعتقاد من نگهداری از شرایط مطلوب آب در آکواریومهای آب شور بیشتر از نگهداری ماهی های آن حائز اهمیت است ، چه آنکه آب مطلوب ، اولین شرط داشتن آکواریوم آب شور سالم است .

  براساس مطالبی که گفته شد توصیه می کنم برای تهیه آکواریوم آب شور همواره بزرگترین سایزی که شرایط محل به شما اجازه می دهد انتخاب کنید زیرا هرچه آکواریوم انتخابی کوچکتر باشد شرایط آب هم سریعتر تغییر می کند .

  بهتر است قبل از شروع برای چیدمان آکواریوم این مطلب را در نظر داشته باشید که این آکواریوم همواره نیاز به سیفون کردن و تصفیه نمودن بروشهائی که بعدا” گفته می شود خواهد داشت و براین اساس نحوه استفاده از وسائل ، شن و خصوصا” صخره ها را تنظیم نمائید .

  به خاطر داشته باشید میزان فشار وارده توسط آب درون آکواریوم به شیشه ها ، ارتباط مستقیم با ارتفاع اکواریوم از سطح زمین دارد که آکواریوم را درآن مستقر می کنید .

  در یکی از مقاله های داخلی که مطالعه می کردم مطلبی به این شرح نوشته شده بود :

  (( بدلیل آنکه جذر و مد شامل همه آبهای زمین میشود و آب آکواریوم ( البته قاعدتا” منظور سایزهای بالای آکواریوم که حجم قابل توجهی آب دارند منظور بوده است ) هم از این قاعده مستثنی نیست بهتر است مکانی برای استقرار آکواریوم انتخاب شودکه جهت طولی آکواریوم ، شمالی ـ جنوبی باشد ))

  آنچه که در ادامه گفته می شود روشهائی است که شخصا” برای آکواریومهای آب شور استفاده کردم و به مرور با ایجاد تغییر در بعضی از روشها ، به بهترین روشی که نتیجه مثبت و بلند مدتی داشته رسیده ام و ممکن است با توجه به شرایطی اقلیمی منطقه ای که شما درآن قرار دارید این روشها نیاز به کمی تغییر داشته باشد .

   

   ( شروع set up   کردن )

   

  پس از انتخاب محل مناسب نوبت تهیه شیشه است . قاعدتا” با توجه به سایز و میزان آبگیری آکواریوم باید ضخامت شیشه ( ۶ میل ، ۱۰ میل و یا بالاتر ) تعیین شود . میزان آبگیری آکواریوم اینگونه محاسبه می شود .

   ۱۰۰۰ / ( ارتفاع * عرض * طول )

  پس از بدست آوردن میزان آبگیری و تعیین ضخامت شیشه مورد نیاز و تهیه شیشه نوبت به چسباندن شیشه ( assemble ) کردن آن است .

  برای چسباندن شیشه ها ۷ مطلب را به خاطرداشته باشید :

  ۱- محلی که قرار است به آن چسب زده شود با الکل تمیز کنید .

  ۲- چسبانیدن درز بین دو شیشه به تنهائی کافی نیست و بهتر است که درزهای میان دو شیشه ( لایه های داخلی ) را هم پر کنید .  

  ۳- حباب ایجاد شده بین لایه های چسب را تخلیه کنید . ( بحرحال سعی کنید سطح یکسانی از چسب بدست آورید‌ ) .

  ۴- برای آکواریوم های آب شور بهتر است از چسبهای پولی یورتان استفاده کنید .

  ( من از چسب پلی یورتان با مارک total seal استفاده نموده ام )

  ۵- حتما” برای آکواریوم درب تهیه نمائید . ( اینکار موجب جلوگیری از تبخیر آب ، تغییر دما و احیانا” پریدن ماهیها به بیرون از آکواریوم میشود ) .

  ۶- با توجه به ابعاد شیشه ، حتما” از پلی هائی در کف و جداره ها برای تقویت سطح شیشه استفاده نمائید .

  ۷- میتوانید از طول آکواریوم فضائی با عرض ۲۰ cm  را جدا کرده و شیشه ای را که قبلا” در منتها الیه سمت چپ پائین آن و منتها الیه سمت راست بالای آن سوراخی تعبیه نموده اید و هم ابعاد با شیشه استفاده شده در پشت آکواریوم است

  ( البته منظور ،‌ هم ابعاد منهای ضخامت شیشه است ) در اینجا بچسبانید

  از این فضا هم در آینده میتوان برای قراردادن وسائل جانبی مانند ( بخاری ، اسکیمر ، لوله فیلترهای خارجی و …. استفاده نمود .

  پس از چسباندن شیشه و اطمینان از آب بندی بودن آن و قراردادن آن در محل تعبیه شده باید شروع به چیدن آن نمود .

  برای شروع بهتر است قبل از قراردادن فیلترهای زیر شنی ،‌ ابتدا شبکه ای را در تمام طول آکواریوم با استفاده از لوله های pvc که سوراخهائی در آن پیش بینی کرده اید ایجاد نموده و آنرا به نحوی در آکواریوم قرار دهید که سوراخها با کف شیشه در تماس باشند

  ( به سمت پائین باشد )

  انتهای شبکه درست شده را مسدود نموده و در ابتدای آن خمی به سمت بالا برای قرار گرفتن در گوشه آکواریوم ایجاد کرده و آنرا تا لب آکواریوم ادامه دهید .

  این شبکه درآینده به آبگیری ، تخلیه و سیفون کردن آکواریوم از زیر فیلترهای زیر شنی به شما کمک خواهد نمود . البته همانطور که در تصویر زیر می بینید در برخی از آکواریومها سوراخی را در کف شیشه بوجود آورده و تاسیساتی را برای این منظور نصب می نمایند که این بدلیل کیفیت وسائل و امکاناتی است که در اختیار دارند و به نظر میرسد انجام این موضوع با امکانات موجود در کشور ما چندان منطقی نباشد چون به طور یقین منجر به شکستن شیـشه کف ،‌ خارج شدن از آب بندی تاسیسات نصـب شده ، تخلیه آب و … و در نهایت بروز تلفات خواهد شد . 

   البته برخی برای نگهداری شرایط مناسب شیمیائی آب ، از قراردادن شن ، صخره ، و … درون شیشه خودداری می کنند که اگر چه این موضوع به سالم تر نگاه داشتن آب کمک خواهد نمود لیکن علاوه بر زشتی نمای آکواریوم ، قطعا” یک فضای طبیعی برای نگهداری و پروش ماهیها بوجود نخواهد آورد . در صورتیکه برخی از گونه ها مانند آنجل خجالتی طبیعتا” نیاز به پناهگاه هائی برای پنهان شدن دارند .

  امروزه در دنیا ،‌آکواریوم داری تنها یک تفریح و سرگرمی نیست . تنها تماشای حرکت ماهیها و حالات و رفتار آنها به هنگام غذا خوردن و …  امروزه جزو یکی از روشهای روان درمانی است .

   

  بسیاری از گونه های دریائی در تهیه بسیاری از داروها نقشی اساسی دارند لذا حتی چنانچه هدف از تهیه آکواریوم تنها تفریح و سرگرمی هم باشد ، بازهم نگهداری از ماهیها در آکواریومی بدون امکانات مشابه زیستگاههای طبیعی ، برای دوستداران و حامیان واقعی طبیعت پذیرفته شده نبوده و حاکی از ضعف در نگهداری از یک آکواریوم آب شور استاندارد است .

  حالا نوبت قراردادن فیلترهای زیر شنی برروی شبکه ایجاد شده است . بهتر است از فیلترهائی استفاده کنید که به شکل pazzel به هم متصل میشوند . این کار را تا پوشاندن تمام سطح آکواریوم ادامه دهید.

  با توجه به طول ، عرض و خصوصا” عمق آکواریوم خود سنگ هوای مناسب را انتخاب کرده و با قراردادن آن در انتهای لوله مخصوص ، آنرا درون آکواریوم و روی فیلترها قراردهید . جهت حفظ نظم آکواریوم خود بهتر است همه لوله ها را از پشت بستی که در پائین آکواریوم نصب نموده اید عبور دهید. زیرا برخی از ماهی ها مانند ماهی پیکاسو عادت به جابه جا نمودن شن ها کف آکواریوم و بر هم زدن نظم عمومی دارند .

  حالا نوبت وارد کردن شن است . بهتر است برای داشتن نمای طبیعی زیر دریا از شن های سفید سیلیسی که با مقدارکمی شن الک شده سیاه مخلوط شده و آنها را به خوبی با محلول آب و نمک شسته و جوشانده اید استفاده کنید . عده ای معتقدند برای آکواریوم های آب شور باید بجای شن از خرده های ریز مرجان ها استفاده کرد . این موضوع چندان هم غیرمنطقی نیست زیرا به حفظ کیفیت آب کمک خواهد کرد ،‌ لیکن بدلیل خلل و فرجهای که بین آن بوجود خواهد آمد موجب عبور ذره های غذا و ایجاد عفونت در آب خواهد شد که بدلیل درشت بودن خرده های مرجان ، فیلتراسیون آن تقریبا” غیرممکن است ضمنا” استفاده از مرجان خرد شده با نحوه تصفیه ای که بعدا” گفته خواهد شد مغایر است .

  ( نکته : در تمام طول مدتی که مشغول استقرار instrument ها هستید اصول استریلیزاسیون را رعایت کنید زیرا عمده مرگ و میر ماهیها در آکواریوم ها ،‌ عدم کنترل باکتریهای مضر ، عفونت ، انگل ها و قارچ ها است ) .

  اکنون نوبت قراردادن صخره هاست . بهتر است قبل از این کار مدتی صخره ها را درون محلول آب و نمک قرار دهید و پس از خارج کردن آنها را در آب و سرکه جوشانده و پس از آن گونه و اندازه ماهیهائی که تمایل به نگهداری از آنها را دارید مشخص کنید .

   

  نحوه چیدمان صخره ها باید به گونه ای باشد که :

  ۱-    فضا جهت حرکت ماهیها به اندازه کافی وجود داشته باشد .

  ۲-    مسیر عبور و مرور ماهیها را مسدود ننماید .

  ۳-    روی لوله های هوا قرار نگرفته باشد .

  ۴-    امکان فیلتر اسیون وجود داشته باشد .

  ۵-    روی هم قرار گرفتن صخره ها باعث واژگونی و تخریب آکواریوم و ایجاد استرس در ماهیها نشود .

  ۶-    لبه های بسیار تیز و یا سوزنی شکل به ماهیها صدمه خواهد زد ضمنا” فقط از صخره های طبیعی دریائی استفاده کنید . این کار هم به ایجاد فضای طبیعی تر و هم به ماندگاری بیشتر کیفیت آب کمک خواهد کرد .

  ۷- حتما” با توجه به طبیعت و اندازه گونه های انتخابی فضاهائی را جهت پنهان شدن ماهیها بوجود آورید .

  امروزه در فروشگاههای آکواریوم پودرهائی وجود دارد که با استفاده از آن و بروشی که حتما” در بروشور آنها توضیح داده شده میتوانید آب مورد نیاز آکواریوم خود را تامین کنید لیکن بدلیل گران بودن قیمت بهتر است همان آب دریا را که قبل از خریداری کیفیت آنرا آزمایش نموده اید ، از فروشگاهی مطمئن خریداری نمائید . قطعا” این روش برای تهیه آب به صرفه تر خواهد بود .

  برای خریداری آب:

  ۱- میزان سبکی و سنگینی ( درصد شوری آب ) و سختی آنرا بررسی نمائید . ( توضیحات بیشتر در بخش شیمی آب )

  ۲- محل تامین آب را از فروشنده سؤال کنید . شاید این آب برای برخی از گونه ها که مربوط به آن منطقه نیستند مناسب نباشد .

  ۳- آب خریداری شده باید بوی آب دریا داشته باشد و از آن بوی تعفن به مشام نرسد .

  ۴- آب خریداری باید در دبه های محکم و با درب نگهداری شده باشد .

  ۵- برای مدتی طولانی در آفتاب قرار نگرفته باشد . اگرچه کوتاه مدت آن مفید هم هست .

  همانطور که گفته شد تهیه آب و نگهداری پس از آن مهمترین بخش راه اندازی است .

  اکنون میتوانید پس از انتخاب گزینه وسائل و سخت افزارهای آکواریومهای آب شورو بخش شیمی آب و مطالعه ، آب خریداری شده ای را که میزان شوری آنرا حتما” اندازه گیری نموده اید ، به آکواریوم خود اضافه کنید .

  ( چون معمولا” از زمان آبگیری آب از دریا تا رسیدن به دست مصرف کننده خصوصا” در شهرهای غیر ساحلی مدت زیادی خواهد گذشت ، آب درون ظرف تبخیر شده لیکن نمک آن باقی مانده و درصد شوری آب را افزایش خواهد داد اگرچه بعضی از فروشندگان محترم با افزودن آب شیرین به آن ( انشاءالله به قصد خیر … ) میزان شوری آب را پائین می آورند .

  حجم :
  پسورد : برای راحتی شما ندارد
  ارسال توسط : مدیر سایت | در تاریخ : ۱۲ فروردین , ۱۳۹۳ | دیدگاه: بدون دیدگاه